Leczenie bólu to prawo każdego pacjenta!

Prawo każdego pacjenta do leczenia bólu, niezależnie od jego przyczyny, wynika z Konstytucji RP. Gwarantuje ona wszystkim obywatelom prawo do ochrony życia, godności i zdrowia. Jednak, aby zapewnić całemu społeczeństwu faktycznie równy dostęp do leczenia bólu, konieczna jest m.in. zmiana w ustawie o prawach pacjenta
i Rzeczniku Praw Pacjenta.

W czerwcu 2016 roku rekomendacje te zabrano w raporcie, który przedstawiono na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów.

Najważniejsze rekomendacje to m.in.:

  1. Stworzenie systemowych rozwiązań prawnych, które będą gwarantować realizację prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych łagodzących ból niezależnie od rodzaju i stadium choroby, wieku i miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego. Można to uzyskać wprowadzając zmiany do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, której obecny zapis gwarantuje prawo do łagodzenia bólu tylko chorym w stanie terminalnym (art. 20 ust. 2 zdanie drugie: „Pacjent znajdujący się w stanie terminalnym ma prawo
    do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień”).
    Po zmianach, prawo do leczenia bólu miałby zagwarantowany każdy pacjent.
  2. Wprowadzenie do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zapisu, który
    na wszystkie podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych nakładałby obowiązek oceniania dolegliwości bólowych u pacjentów, leczenia ich oraz monitorowania objawów niepożądanych zastosowanego leczenia.
  3. Opracowanie standardów postępowania przeciwbólowego w placówkach medycznych.
    Po wdrożeniu gwarantowałyby one objęcie opieką przeciwbólową każdego pacjenta, zarówno przebywającego w szpitalu, jak i będącego pod opieką specjalistyczną, bądź podstawową opieką zdrowotną (POZ) w warunkach ambulatoryjnych.
  4. Wprowadzenie do monitorowania bólu i efektów jego leczenia narzędzi, które opracowało Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Należy uwzględnić przede wszystkim „Kartę podstawowej oceny nasilenia bólu”, która może pomóc wdrożyć skuteczne leczenie przeciwbólowe, zwłaszcza lekarzom POZ.

Lekarze i pacjenci są zgodni, że leczenie bólu powinno być integralną częścią terapii osób z różnymi schorzeniami, którym towarzyszą dolegliwości bólowe i cierpienie. Dotyczy to nie tylko pacjentów z nowotworami! Pacjenci z bólem przewlekłym nienowotworowym powinni mieć dostęp do leczenia bólu na zasadach przyjętych obecnie dla pacjentów onkologicznych i powinno być to realizowane we wszystkich ośrodkach medycznych
w całym kraju.

O tym, jak duży problem stanowi w Polsce ból przewlekły różnego pochodzenia świadczą statystyki. W naszym kraju cierpi z jego powodu 27 proc. dorosłej populacji, podczas gdy europejska średnia to 19 proc. Prawidłowo dobrana terapia bólu o umiarkowanym i silnym natężeniu nie tylko przynosi ulgę pacjentowi, ale może też zminimalizować liczbę powikłań towarzyszących zespołom bólowym oraz związanych z tym hospitalizacji. Metody, które oferuje współczesna medycyna są w stanie zapewnić skuteczne leczenie bólu aż w 90 proc. przypadków.

Powiązane materiały